Spread the love

C

כל הזכויות שמורות

הלוואה בערבות המדינה , תרמית הלוואות , הלוואה לעסק , הלוואות לעסקים , מימון לעסק , מימון עסקי , עוקץ הלוואות , מימון לעסקים , הלוואת קורונה

מוכרי האשליות

הלוואות בערבות מדינה? - זהירות, לעיתים רק עוקץ

ציבור עצום, יש האומרים רוב אזרחי ישראל סוחבים עמם הלוואות יקרות וחובות לבנקים, לחברות כרטיסי האשראי ולגופים חוץ בנקאיים אחרים. המצב בו ההכנסה הממוצעת למשפחה אל מול יוקר המחייה לא מאפשר חיסכון משמעותי, פשוט אינו מותיר לאזרח הממוצע הרבה ברירות.

שהרי גם אנשים רגילים מן היישוב שאינם מוגדרים כבזבזנים, נזקקים לצורך הניהול השוטף של חייהם לרכב, לריהוט בסיסי ומוצרי חשמל לבית, לנסיעה לנופש, דברים שאינם נחשבים למותרות בימינו. כמו כן, לעיתים צריך לבצע הוצאה חריגה גדולה יחסית לצורך תשלום לעורך דין, טיפול שיניים או שיפוץ הכרחי בבית וכסף פנוי אין. ואז נוטלים הלוואה, ואחר כך עוד אחת ועוד אחת. כך צוברים משפחות ויחידים רבים שק של חובות התלוי על גבם שנים ארוכות ומכביד על חייהם.

במציאות זו, הלוואות בערבות מדינה שלאור הריבית הנמוכה המוצעת בהן יכולות לחסוך אלפי ₪ בחודש למשפחה הישראלית הממוצעת, מהוות פתרון קוסם ומצרך מבוקש לרבים המבקשים להקל במעט את עול ההחזרים הכבד אשר מעיק על חייהם שנים ארוכות.

בתקופת משבר הקורונה הקשה, בו הצטמצמו ההכנסות ורבים מתקשים להתקיים ועוד יותר מתקשים להמשיך לפרוע הלוואות שקיבלו בעבר, מהוות ההלוואות הזולות בערבות מדינה ממש 'חמצן' חיוני שחלק ניכר מאזרחי המדינה נזקקים לו ומחפשים אותו באופן נואש על מנת לשרוד ו/או לשקם את עסקיהם שנפגעו במשבר הקשה.

כרגיל במצבים כאלה, בהם יש ביקוש רב למשהו, הרי שלצד גופים הגונים וישרים צצה לה גם תעשייה של מתווכי הלוואות מפוקפקים. עסקים שמנוהלים בידי אנשים שהדבר העיקרי שמנחה אותם הוא לגבות מכם מראש את שכר טרחתם, בדרך כלל כ 6,000 ₪ לכל בקשת הלוואה. זה מתחיל כרגיל מפוסט ממומן ברשתות החברתיות. אחרי שאתם פונים לקבל עוד פרטים הם מזמנים אתכם לפגישה אצלם במשרד עם עובד שמקבל אתכם בחיוך רחב ואומר לכם כל מה שנדרש כדי שתשלפו את כרטיס האשראי ותשלמו את שכר הטרחה.

הם לא ייתנו לכם בכתב שום דבר ממה שהם אומרים. בדרך כלל גם תתקשו להשיג פרטים ממשיים באינטרנט על החברה אליה הגעתם, על פעילותה ועל בעליה. זאת משום שמוכרי האשליות בתחום זה דואגים להחליף מדי פעם את שם החברה דרכה הם פועלים. כך הם מסתירים הסטוריה בעייתית של תביעות משפטיות או דברים שעשויים להרתיע אתכם מן ההתקשרות עמם.

אם במקרה טרחתם מראש לקרוא את תקנות ההלוואות של משרד האוצר ששם כתוב במפורש שתקרת ההלוואה היא, נכון לרגע כתיבת שורות אלה, 16% מן המחזור העסקי השנתי שלכם, וזה יוצא סכום נמוך ממה שאתם זקוקים לו כדי לסגור את ההלוואות הישנות, או שקראתם את התקנה שאומרת שהכסף צריך לשמש למימון הוצאות עסקיות, יענה לכם הנציג 'יש כל מני סוגים של הלוואות, אפשר גם לקבל יותר, יש לנו כלכלן מומחה שזה המקצוע שלו, להשיג לכם הלוואות, הוא יודע איך לבנות את התיק ולבנות את המצגת כך שתקבלו את ההלוואה. אתם בידיים טובות, אל תדאגו'.

ואחר כך בדרך כלל יוסיף הנציג 'ההלוואות שלנו הן מינימום 350,000 ₪ ועד מיליון וחצי ₪ כמה תרצו לקחת?' . אם תאמרו, 'למעשה אנחנו צריכים רק 200,000 ₪ כדי לפרוע את כל ההלוואות הישנות', הנציג יאמר בדרך כלל 'כדאי שתיקחו יותר, אפילו 400,000 ₪ בתנאים כאלה זה ממש כדאי, אפילו אם תשימו חלק מהכסף בחיסכון. זה חשוב שיהיה לכם כסף בצד, בטח תצטרכו מתי שהוא בעתיד. תדאגו לביטחון הכלכלי שלכם'.

באמירות אלה, יוצר נציג המכירות של החברה אשליה של אמינות וכן מפעיל עליכם טריק פסיכולוגי שקשה לעמוד בפניו.

זה בערך כמו להראות תמונה של ארוחה דשנה לאדם רעב ולשאול אותו, 'איזה מנות ראשונות ואיזה קינוח תרצה בנוסף?'. הוא נוטע בכם את ההרגשה המזוייפת כאילו ההלוואה כבר בכיסכם ואתם רק צריכים לבחור איזה סכום לקחת.

באותו רגע עולה חיוך של רווחה על פניכם, או במוחכם ואתם חושבים 'וואו, איזה יופי סוף סוף הממשלה דואגת לי. כמה מתאים לי עכשיו, במצב הבעייתי שלי, גם לחסוך אלפי ₪ בחודש בהחזריי הלוואות וגם שיהיה לי מאה, מאתיים אלף ₪ בצד כדי שאוכל 'לנשום ולחיות קצת' בעזרת הכסף הזה.'

למעשה, כל מה שהנציג רוצה הוא לקבל כמה שיותר מהר את ה 6,000 ₪ שלכם ! ולעבור לנעקץ הבא.

עניין נוסף שלא ייספרו לכם מוכרי האשליות בפגישה, לפני ששילמתם להם – מקורות ההחזר של ההלוואות הישנות, חלקם אינם נחשבים כלל לצורך קבלת הלוואה בערבות מדינה. במקרים רבים מאוד מבצעים אנשים חסרי הכנסה מספיקה ממשכורת את התשלומים השוטפים של ההלוואות שנטלו בעבר בדרכים אחרות.

למשל בעזרת תמיכה קבועה או מזדמנת של הורים וקרובי משפחה או מפירעון של קרן השתלמות או קופת גמל שפדו לחשבון הבנק, שכך התפנתה להם מסגרת אשראי והתאפשר להם לשלם את תשלומיי ההלוואות לתקופה נוספת.

כשאתם מגיעים לקבל הלוואה בערבות מדינה באחד מן הגופים המפוקפקים הנ"ל, שהנם למעשה מוכרי אשליות, לא יאמרו לכם נציגי המכירות שלהם בטרם שביצעתם להם את מלוא התשלום, כי העובדה שעמדתם עד היום בכל תשלומיי ההלוואות שנטלתם בעבר ופרעתם אותם בזמן כפי שהתחייבתם, אינה מהווה אישור על יכולת הפירעון שלכם (!).

ההיגיון הפשוט אומר שאם לדוגמה ביצעתם עד היום החזריי הלוואות בסך 7,000 ש"ח מדי חודש בחודשו ועתה, כאשר תחליפו את ההלוואות היקרות בהלוואות זולות, יקטן התשלום החודשי באלפי ש"ח לחודש הרי שבמצב זה וודאי הוא שתעמדו בהחזרים. אולם היגיון זה אינו פועל כלל כאשר אתם באים לבקש הלוואה בערבות מדינה.

ההכנסות שהוזכרו, מתמיכת משפחה או מפירעון קרן השתלמות / קופת גמל שביצעתם לא יובאו בחשבון בעת בדיקת הבקשה שלכם ולכן יתכן מאוד שהבקשה שלכם לקבלת הלוואה בערבות מדינה תידחה בתואנה של חוסר יכולת החזר, וזאת על אף שעמדתם משך שנים בכל תשלומיי ההלוואות שנטלתם וכן שילמתם אותם בזמן.

כמו כן, אתם ודאי תחשבו שחברת תיווך ההלוואות שהגעתם אליה, דואגת לרווחתכם בכך שהיא מציעה לכם לקבל סכום הלוואה גדול יותר ממה שאתם זקוקים לו.

אבל כאן קורה ההיפך הגמור. פשוט טמנו לכם מוקש גדול שאינכם מודעים לו.

זה נותן להם את האפשרות הקלה, אחרי שגבו מכם אלפי ₪ מראש ואחרי שטרחתם רבות לאסוף מסמכים שונים שמעידים על הכנסותיכם והוצאותיכם, להודיע לכם שהבקשה שלכם להלוואה בערבות מדינה נדחתה מסיבת 'כושר החזר שאינו מספיק'. ואז אם תאמרו 'בסדר אני לא צריך 350,000 ₪ רק 200,000 ₪, זה סכום הלוואה שההכנסות שלי ממשכורת מספיקות כדי לעמוד בהחזרים החודשיים שלו'. יגיע משפט המחץ: 'מצטערים, המינימום הוא 350,000 ₪'.

אז מה הפתרון, איך מקבלים או בודקים זכאות להלוואה בערבות מדינה בלי להיעקץ?

הפתרון הוא די פשוט. פנו לרואה חשבון. רבים הם רואי החשבון שעוסקים גם בהשגת הלוואות בערבות מדינה עבור לקוחותיהם. הם מכירים את הכללים ויוכלו בדרך כלל לומר לכם אם אתם זכאים להלוואה, כבר לאחר פגישה אחת בה תפרטו להם את הכנסותיכם והוצאותיכם ולפני שתזדקקו להליך המפרך של איסוף מסמכים רבים.

רואה החשבון זקוק לכם כלקוחות שלו או כממליצים גם בעתיד, לכן סביר שלא יעקוץ אתכם בעניין זה. מן הסיבות הנ"ל רוב רואי החשבון לא יגבו מכם את הכסף עבור הליך השגת ההלוואה מראש ואת שכרם הם ייקבלו כאשר אתם תקבלו את ההלוואה.

%d בלוגרים אהבו את זה: