Spread the love

נדל"ן , נדלן , קורס נדלן , קורס נדל"ן , בית ספר לנדל"ן , לימודי נדלן , לימודי נדל"ן , יזמות נדלן , יזמות נדל"ן ,עוקץ נדל"ן , תרמית נדל"ן

מוכרי האשליות

דברים שלא יספרו לכם בקורסים לנדל"ן - חלק א'

• הערה משפטית – כל האמור והמתואר להלן אינו בא לטעון, לקבוע או לרמוז שיש פגם או ליקוי בכל הקורסים וההכשרות שניתנים בתחום יזמות הנדל"ן. אנו מאמינים ומקווים שקיימים גם הכשרות וקורסים בתחום יזמות הנדל"ן אשר מתנהלים בשקיפות וביושר ונותנים תמורה לכסף שהם גובים. האמור להלן בא להזהיר ולהתריע מפני תופעות קיימות, שהנן שליליות ומסוכנות ולפקוח את עיני הציבור, על מנת שיידע מראש את הסכנות האורבות וכן על מנת שיוכל לבדוק ולשאול את השאלות המתאימות. זאת לפני שהוא נופל ברשתם של מוכרי האשליות המתוארים.

***********************

* פוסט זה עניינו בקורסים המתיימרים להכשיר יזמיי נדל"ן בחו"ל.

***********

בטרם מתחילים עובדה חשובה אחת אותה לא יזכירו מוכרי האשליות אפילו ברמז קל במסגרת הקורס שלהם:

בענף הנדל"ן מתבצעים הכי הרבה מעשי נוכלות, מרמה, עוקץ והונאה. זאת באופן מוחלט וגם באופן יחסי לגודלו של הענף ובפער גדול מיתר תחומי הפעילות הכלכלית.

מדוע? א. כי הסכומים המתגלגלים בענף זה הנם גבוהים. גם נוכל קטן בתחום הנדל"ן יכול לעיתים לעשות משכורת של שנה ויותר בעוקץ אחד קטן שהצליח. ב. כי הכסף של היזמים והמשקיעים חשוף למעשי הונאה של גורמים שונים המעורבים בפרוייקט שלהם וקיימת כאן באופן מובנה "פרצה הקוראת לגנב".

מהם השלבים הנפשיים אותם יעבור היזם הטיפוסי דרך השלבים השונים:
מתעניין, תלמיד ובוגר הקורס של מוכרי האשליות בתחום הנדל"ן: *

* בעוצמות שונות בהתאם לרמת הסיכון וגובה ההשקעות שבוצעו בפרוייקט הנדל"ן שלו.

השלב

ההרגשה

מה עובר ליזם בראש?

נתקלתם בסרטוניי הרצאות המכירה באינטרנט

סקרנות

'האם יש כאן אפשרות עבורי לתוספת הכנסה?'

המשכתם לברר פרטים ולצפות בעוד הרצאות

עניין

'או.קיי. אהבתי לשמוע את סיפוריי ההצלחה. צריך לבדוק עוד. נראה אם זה מתאים לי'

התקשרתם לברר פרטים, שמעתם שיחת מכירה ונרשמתם

עניין גובר

'עד כאן זה נשמע טוב. אלה סיפורים אמיתיים של אנשים דומים לי שהצליחו. אם הם יכולים גם אני יכול'

שילמתם והתחלתם את הקורס

התלהבות

'וואו, זה ממש מעניין. סוף סוף מצאתי משהו שבו אוכל לממש את עצמי וגם להרוויח הרבה כסף'

במהלך הקורס אתם פוגשים אנשים 'בכירים' מן התחום שמעבירים לכם הרצאות, וגם פוגשים תלמידים נוספים 'מתלהבים' כמוכם.

התמכרות

'מצאתי את הכוון שלי בחיים, זה נהדר, אני אוהב את זה'. אתם מרבים לצפות בתוכניות נדל"ן בטלוויזיה במיוחד תוכניות בנושא רכישת בתים ישנים בחו"ל ושיפוצם. קריאת מאמרים וניסיון להשיג מידע מפורט ככל הניתן בנושאי יזמות נדל"ן מכל מקור אפשרי.

רכישת נכס הנדל"ן הראשון למטרת שיפוץ או בנייה חדשה. בדרך כלל כספי המשקיעים לא יספיקו למימון מלא של הרכישה. לפיכך יפנה היזם, לאור הביטחון המוטעה הרב שנטעו בו מוכרי האשליות, לקבלת הלוואה בריבית חודשית גבוהה מ'הארד מאני'. מלווה אמריקאי מקומי.

אופוריה

"זהו, אני על הדרך הבדוקה להצלחה ! עכשיו זה פשוט, ללכת לפי שלביי התוכנית שהם לימדו ובעוד כמה חודשים, שנה לכל היותר, ייכנס אלי לחשבון הבנק הרבה כסף." בראש מתחילים לתכנן את קניית הנכס הבא.

הבעיות הראשונות צצות

ביטחון ביכולת שלך לפתור אותן

'אין בעיה, אני חבר בקבוצות של מומחים לנדל"ן. נשאל את כולם מה עושים ונצא מן הבעיות.'

הבעיות ממשיכות, הפסדים ראשונים צצים. היזם משלם כל חודש אלפי דולרים ריבית למלווה ה'הארד מאני' וקופת החברה שלו מתרוקנת לאטה.

ירידה קלה בביטחון העצמי ובמורל

'כנראה לא ביצענו מה שצריך. חייבים לפנות לקבל עצות מעוד 'מומחים' ולפרסם את הבעיות שנתקלנו בהן. לא נורא, נבצע מה שצריך והכל יסתדר. הכי חשוב שהנכס בידיים שלנו, הוא שווה זהב ואנחנו נצליח'

עוד הפסדים, התקלות והבעיות ממשיכות. לוח הזמנים של הפרוייקט מתארך. המשקיעים מתחילים לשאול שאלות ולהביע אי נוחות מהמצב.

דאגה

'אני לא מבין מה קורה. לא סיפרו לי בקורס על הבעיות האלה. אני חייב להיפגש עם ה'מנטורים' (מוכרי האשליות) שלימדו אותנו. הם בטוח יעזרו לנו לפתור לנו את הבעיות'

פגישה עם 'מוכרי האשליות' - מנהלי קורס יזמות הנדל"ן

תקווה מחודשת מצב הרוח משתפר

'הקלה, הם אומרים שאין לנו בעיה נדלנ"ית, העבירו לנו הרצאה קטנה במודעות עצמית וחיזוק התודעה החיובית. הביטחון העצמי שלנו משתפר. למרות שמעשית, הם לא באמת עוזרים כפי שחשבנו'

חלפו עוד שבועות ארוכים והמצב הופך קשה, היזם מוצא עצמו נאלץ לגייס עוד כסף כדי לשלם את כל ההוצאות המתמשכות והבלתי צפויות מראש.

חרדה, מתח גובר קשיי שינה, שמובילים לפגיעה ביכולת התפקוד בעבודה הרגילה, זו שמפרנסת את היזם.

'אני מוכרח להיפגש עם המומחה הכי גדול שפגשנו כמרצה בקורס. הוא בטוח יידע איך לחלץ אותנו מהבור שנפלנו אליו. נשלם לו את הסכום שהוא מבקש. 700 ₪ עבור 50 דקות פגישה'

עוברים מספר ימים ו'המומחה' שעובד אצל מוכרי האשליות, לאחר שקיבל תשלום עבור הפגישה, מאכזב בגדול. הוא מודיע שלאחר שבדק את הנתונים 'אין מספיק בשר' בעסקה ולפיכך לא תהיה אפשרות לשלם את שכרו. לאור זאת הוא מודיע שלא ייתן ליווי ולא יסייע.

היזם מבין שהוא נמצא בעסקה כושלת ומפסידה וחש חרדות קשות, מתחים ודכדוך. בשלב זה פורצים לעיתים סכסוכים ומריבות עם שותפים לעסקה, משקיעים ואף עם בני הזוג. היזם מדלג ונמנע מצפייה בתוכניות שיפוצי בתים בטלוויזיה – זה מרגיש כמו מלח על הפצעים.

'אני חייב לעשות הכל כדי להיפטר מן הנכס שגורם לנו הפסדים. חייבים למכור את הנכס.'

הגילוי - שהרוב המוחלט של היזמים בוגרי קורס יזמיי הנדל"ן הפסידו כספים או סתם בזבזו חודשים ארוכים ושנים מזמנם ללא תועלת.

תדהמה ומפח נפש - היזם מבין שהמנטורים, מנהלי קורס הנדל"ן הם למעשה מוכרי אשליות וקורס יזמי הנדל"ן אותו הוא רכש במיטב כספו הוא מצג שווא ענק שהוא נפל לו קורבן.

'יזמות נדל"ן זה תחום מסוכן מאוד. ביצה טובענית של הפסדים. אני מוכרח למכור מהר את הנכס שקנינו, גם במחיר הפסד, כדי לעצור את ההפסדים המתמשכים ולצאת מן התחום הרע הזה שנכנסתי אליו.'

הבהרות:

שאלה: האם אנחנו נגד לימודי נדל"ן?: תשובה: בהחלט לא !. אנו בעד כל לימוד אמיתי, כולל כמובן גם של תחום הנדל"ן, שנעשה בהגינות ובשקיפות, אשר מציג לתלמידים את הבעיות השונות שיתקלו בהם, אינו מכוון אותם לדברים הרסניים ומסוכנים שעלולים בסבירות גבוהה לפגוע בהם וכן מציג בפניהם את הסיכוי האמיתי שיש להם להצליח בתחום הלימודים.

אז מה בדיוק הבעייה?

לתדהמתנו, מבדיקות מעמיקות שערכנו בנוגע לקורסים שמתיימרים להכשיר יזמיי נדל"ן בחו"ל, גילינו שהמקצוע 'יזם נדל"ן' הנו רווי סיכונים ורוב מוחלט, למעלה מ 90% (!) מבוגרי הקורסים שנבדקו, אשר לא עסקו קודם לכן בנדל"ן, לאחר שהשקיעו כסף וזמן רבים בלימוד התחום הסבוך, יפסידו !. את זמנם או את כספי ההשקעה, סביר להניח שאת שניהם. האם אתם מבינים? אתם עלולים לשלם עשרות אלפי ₪ עבור דבר שבוודאות כמעט מוחלטת תיכשלו בו, מבלי שאיש יספר לכם עובדה זו מראש.

כמו כן אנו יכולים לקבוע דבר נוסף. מתוך המעטים שכן הצליחו להרוויח משהו בתחום זה, לפחות 50% ירוויחו רק סכומים נמוכים. אם מחלקים סכומים אלה בזמן הרב שהושקע, יתקבל שכר שאינו גבוה משכר המינימום בארץ או קרוב לכך. בוודאי לא משהו שמצדיק את התקוות, הכספים והמאמצים הרבים שהושקעו.

האם תעלו בדעתכם לרכוש מכונת כביסה, טלוויזיה או מכונית מיצרן אשר למעלה מ 90% מן המוצרים שהוא מוכר לציבור אינם עובדים כלל? ודאי שלא. אז מדוע להכניס ראש בריא למיטה חולה?, האם צרות באתם לחפש או תוספת הכנסה?

שאלה: האם אין אנשים שהצליחו, הרוויחו כסף רב ואף התעשרו מיזמות נדל"ן? תשובה: בהחלט יש!.

אז מה בדיוק הבעיה?

הבעיה מתחילה בזה שמוכרי האשליות אינם חושפים בפניכם את אחוז ההצלחה הזעום של בוגרי הקורסים שלהם. לאחר שהצ'קים שלכם מתחילים להיפרע הם מתחילים להעביר אתכם דרך מערכת דלילה ומרווחת של מפגשים, אחת לחודש, חודשיים שלושה הם מזמינים אתכם למפגש בן מספר שעות בו הם מפיחים בכם התלהבות וציפייה לבאות. זאת כי הם הגיעו למסקנה שרוב האנשים יירתעו מלשלם סכום גדול בבת אחת אבל בחלוקה לתשלומים כן. למעשה, את כל מה שהם מעבירים לכם בתשעה חודשים הם יכלו למסור לכם בשבועיים, ברווחה רבה. כל אותה תקופה הם מהדהדים באוזניכם, באמצעות האינטרנט ובאופן ישיר את סיפוריהם של קומץ המעטים שכן הצליחו וכך שומרים על ההתלהבות שלכם ועל הנכונות שלכם להמשיך ולפרוע להם את הצ'קים שמסרתם לידיהם.

למעשה הם לא מלמדים אתכם כלל על אופיו האמיתי של תחום יזמות הנדל"ן, לא משקפים לכם את הבעיות הרבות והקשות הניצבות בדרככם ומציירים הכל כמו משחק לגו טכני וקליל. תרכיבו לכם צוות טוב, יאמרו לכם. הם יטפלו לכם בפרויקט, אתם תקדישו חמש דקות עבודה בממוצע ליום לכל היותר ובעוד כמה חודשים תמכרו את הנכס ותקטפו את הפרס הגדול, תיקחו הביתה את הרווחים השמנים (בדולרים כמובן) ותהיו מאושרים. איזה תסריט נפלא. כך חושבים כולם ומתכננים את העתיד המתוק והמפנק שצפוי להם. כמה חבל שרובכם המוחלט יגלה, במקרה הטוב, שהוא בזבז את כספו ואת זמנו לריק ובמקרים הפחות טובים תגלו שדחפו אתכם לביצה טובענית של הפסדים מתמשכים, סכסוכים עם משקיעים, חברים שהפכו לחברים לשעבר, משפחה שמפנה לכם עורף, מתחים קשים בבית, קשיי קיום, חובות, דכדוך וחרדה לעתידכם.

משהו לחשוב עליו:

אם העיסוק ביזמות נדל"ן אכן היה כה רווחי ומוצלח כפי שמציגים לנו מוכרי האשליות, האם אין זה הגיוני שהם היו משקיעים בכך את כל זמנם ומרצם במקום להשקיע זמן רב בללמד אנשים אחרים?.

%d בלוגרים אהבו את זה: